Dňa 19.6.2021 sa uskutočnila súťaž doma varených pív Bratislavský Hrncovar 2021. Mal som to šťastie, že som sa mohol zúčastniť ako porotca a ochutnať tak pestrý výber pív od domovaričov z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. V tomto článku by som vám rád opísal, ako vyzerá deň počas takejto domovaričskej súťaže.
Príprava na súťaž začína skoro a vždy by mohla skôr
Nechcem sa zameriavať na to, čo všetko taká príprava zahŕňa, ale všetko sa to deje už mesiace skôr a samotná súťaž je len vyvrcholením príprav – domovaričov aj organizátorov. Ako organizátori zo združenia BrewHub o.z. sa musíme súťažou zaoberať najmenej pol roka pred ňou a zišlo by sa aj skôr. Je potrebné zvoliť súťažné štýly, nájsť vhodný termín a miesto, osloviť sponzorov, porotcov, zabezpečiť poháre, preberanie vzoriek a milión ďalších vecí. Všetci to robíme dobrovoľne na úkor voľného času a dúfame, že všetko dobre dopadne.
Registrácia pivných vzoriek a príprava na hodnotenie
Ráno sa začína tým, že ľudia nosia svoje vzorky označené ich registračnými číslami. Tieto sa pri registrácii vymenia za iné, anonymizované, aby porotcovia nemohli ovplyvniť hodnotenie v prospech konkrétnej osoby. Registráciu vykonáva člen, ktorý sa na hodnotení podieľať nebude. Zaregistrované pivá sa ukladajú do chladničiek podľa kategórií.
V tomto čase zároveň prebieha aj príprava miesta na hodnotenie. Pripravia sa hodnotiace hárky pre každú komisiu, perá, poháre, džbány s vodou a nádoby na vylievanie nedopitých vzoriek. Okrem toho sa pripravujú aj snacky pre porotcov. Tými sú zvyčajne kúsky chleba alebo bagety, syr a šunka. Ďalej na každom stole sú aj vytlačené manuály s hodnotenými štýlmi podľa BJCP. Porotcovia ich občas konzultujú, keď si nie sú istí, či je nejaký atribút piva typický pre daný štýl alebo na to zabudnú.
Postupne na miesto prichádzajú aj porotcovia a celkovo ráno panuje príjemná atmosféra zvítania sa so známymi ľuďmi a prípadné zoznámenie sa s neznámymi. Ľudia síce majú plné ruky práce, ale nie je to žiadny stres a nič sa nedeje, ak sa začne mierne neskôr. Tento rok to však bolo načas.
Hodnotenie prihlásených vzoriek
Akonáhle sú všetky vzorky zaregistrované a všetci porotcovia dorazili. začína sa akcia. Tento rok sme boli rozdelení do 3-členných tímov, kde v každom bol aspoň jeden ostrieľaný hodnotiteľ. Bolo to aj kvôli tomu takto, lebo prihlásených bolo rekordných 87 pív a vychádzalo to zhruba na 17-18 pív na komisiu, čo je dosť.
Každá komisia začína hodnotiť jednu pivnú kategóriu. Členovia, ktorí nehodnotia, pomáhajú umývaním pohárov a nosením pivných vzoriek na stoly a niekedy majú teda čo robiť. Každopádne degustácia sa začína skontrolovaním a otvorením fľaše. Porotcovia si zapíšu na hárok číslo vzorky, štýl a svoje údaje (na to máme inak nálepky, veľmi dobrá pomôcka).
Jeden z komisie ostatným naleje do pohárov zhruba 1dcl piva. Naša komisia zvyčajne do jedného pohára naliala vzorku priamo, aby sme videli maximálnu penu, zvyšok po skle. Ďalej ma každý svoj postup, preto opíšem môj vlastný.
Ako hodnotím pivá
Zvyčajne si najprv pozriem a zapamätám stav peny, ale nezapisujem. Zo začiatku sa snažím zachytiť prvé dojmy z arómy a tie zapísať. Akonáhle už necítim nič nové, opíšem vzhľad. Za ten čas sa vzorka mierne ohreje a nos si oddýchne, tak skúsim pohľadať nové prvky v aróme a zapísať ich.
Nasleduje ochutnanie piva a spísanie chuťových vnemov a pocitu v ústach. Ak pocítim niečo nové v aróme, stále to dopíšem. Rovnako aj v chuti, keď vzorka oteplie. V tomto bode už zvyčajne debatujeme, ak cítime niečo zaujímavé, či už pozitívne alebo negatívne. Ostatní členovia buď potvrdia, že cítia podobnú vec, lepšie ju špecifikujú alebo nepotvrdia daný pocit. Každopádne, každý z nás zapisuje svoj dojem.
Napokon spíšem celkový dojem z piva. Ak niečo bolo zle, tak okrem vyznačenia chýb sa snažím popísať, na ktorú časť procesu pri výrobe sa zamerať, aby sa to nabudúce nestalo. Samozrejme, píšem aj pochvalu, keď je niečo dobre zvládnuté.
Inak na hárku si môžete vľavo všimnúť, že sa vyznačujú veci, ktoré v pive cítiť. To neznamená, že sú to vždy chyby. Napríklad ak si štýl vyžaduje estery, cítiť ich a sú zaškrtnuté, tak to znamená len utvrdenie, že je to správne. Naopak, ak je niečo zaškrtnuté a nie je to v popise štýlu, je to chyba.
Body prideľujem až na záver. Prečítam si ešte raz, čo som ako cítil a ohodnotím to. Občas počet bodov úplne nesedí s tým, do akej kategórie si pivo zaslúži ísť. Preto niekedy pár bodov pridám a niekedy zas musím ubrať, napríklad keď pivo bolo dobré, ale mimo štýlu.
Na záver si povieme svoje body. Ak sme relatívne blízko, dohodneme sa na záverečnom hodnotení. Ak sme ďaleko, tak sa snažíme zdôvodniť, prečo sme dali také body a ak sú argumenty rozumné, upravíme naše hodnotenia. Prípadne môžeme jednotlivé hodnotenia nechať tak, ale finálny počet bodov je vždy na kolektívnej diskusii. Hodnotenie na súťaži vždy bude to istej miery subjektívne a ohraničené senzorickými schopnosťami. Osobne si nemyslím, že ich nemám vycibrené (alergia v tomto období nepomáha), preto do veľkej miery skôr akceptujem názor ostatných členov komisie.
Nie je nutné dopiť celú vzorku, môže sa aj vyliať. Nie je cieľom opiť sa, ale ponechať si dostatočne svieže chuťové receptory, aby sme zodpovedne mohli ohodnotiť všetky vzorky.
Obedná prestávka a výmena vzorky
Časovo nám obedná prestávka prišla vhod ideálne v čase, keď sme boli v polovici hodnotenia. Dobre sme sa najedli a porozprávali sa o rôznych témach, čo je tiež veľmi príjemná časť dňa. Priznám sa, že neviem, koľko presne trvala pauza, ale tipujem 30 až 45 minút.
V druhej polovici sme dostali na hodnotenie inú kategóriu, aby naše chuťové bunky zažili zmenu. Nie je sranda hodnotiť 18 pív, ale prestávka a snacky výrazne pomáhajú. Dokonca niekedy pomôže dať si pauzu a chlebík, a potom sa dá znova v chuti niečo objaviť. Naša komisia hodnotila najpočetnejšie kategórie, a to White IPA a Kölsch.
Skončili sme v dobrom čase, a tak som mohol už oddychovať a občas sledovať najdôležitejší bod dňa.
Best of Show pivo
Z víťazov v každej kategórii sa hľadá totálny víťaz, tzv. grand champion. Vyberá ho 5 skúsených porotcov. Zvyčajne sa tejto časti veľmi nezúčastňujem – je to veľmi napínavé a chcem dopriať porotcom trochu priestoru. Zároveň chcem byť prekvapený, ktorý štýl vyhrá a dozvedieť sa to až pri vyhlasovaní súťaže. Proste sa mi páči sledovať vyhlasovanie.
Víťaz tento rok musel odísť veľmi spokojný, lebo sa nám podarilo osloviť skvelých sponzorov a dostať hodnotné ceny. Samozrejme, pocit absolútneho víťaza je na nezaplatenie.
Vyhlasovanie výsledkov
Akonáhle sú víťazi kategórií (vrátane grand championa) známi, vytlačia sa diplomy s ich menami. V rovnakom čase sme aj roztriedili ceny od sponzorov pre jednotlivých víťazov a pripravili ich na terasu, kde sa potom vyhlasovali umiestnenia.
Tento rok okrem veľa vzoriek prišlo aj veľa ľudí posedieť na terasu a spravilo to akciu oveľa živšou. Aj potlesky boli správne hlasné a snáď to o to viac potešilo víťazov.
Som rád, že som sa mohol podieľať na organizácii aj priamo na súťaži, každým rokom ma to učí poznávať nové veci v pive a mám šancu ochutnať veľa domovaričských pív. Dúfam, že sa ďalší rok zapojíte aj vašou vzorkou 🙂