Od 1.1.2023 platí nová oznamovacia povinnosť pre výrobcov piva v domácnosti. Pozitívnou správou je, že okrem oznámenia nevznikajú žiadne ďalšie povinnosti ak množstvo vyrobeného piva neprekročí limit 1000 litrov. Všetko navyše je potrebné zdaniť. Príklad oznámenia nájdete nižšie v článku.
Novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov
Schválená novela dopĺňa zákon č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. Nás domovaričov zaujíma predovšetkým paragraf §65a, ktorý špecifikuje pravidlá pre súkromných výrobcov piva pre vlastnú spotrebu.
Dôležité pravidlá v skratke a ľudskou rečou:
- ročne sa môže uvariť najviac 10hl (1000l) piva,
- cieľom výroby je vlastná spotreba vrámci domácnosti alebo blízkych osôb,
- pivo sa nesmie predávať.
Viac o zákone si môžete prečítať tu.
Oznamovacia povinnosť
Súčasťou novely je oznamovacia povinnosť colnému úradu. Ak začínate pivo variť začiatkom kalendárneho roku, máte to ľahké – do 25. januára zašlete colnému úradu oznámenie s ročným odhadom výroby piva. Odporúčam nekomplikovať si život a rovno zadajte maximálnu hranicu 1000 litrov.
Pokiaľ začínate variť pivo v priebehu roka, tak to tiež nie je nič komplikované. Oznámenie musíte stihnúť podať do 25. dňa nasledovného mesiaca od začiatku varenia piva. Napr. ak začínate variť 15.6., treba ho zaslať do 25.7. Zákon obsahuje zložitú formulku o výpočte odhadovanej spotreby vzhľadom na ostávajúce mesiace, ale opäť si netreba komplikovať život – uveďte odhadovanú ročnú spotrebu ako maximálnu, t.j. 1000 litrov.
Ako napísať oznámenie o domácej výrobe piva colnému úradu
Nenašiel som príklad oznámenia na stránke colného úradu, ale zrejme pôjde o jednoduché oznámenie a môžeme sa inšpirovať Českom. Novela definuje povinné údaje na oznámení:
- meno a priezvisko
- odhadovaná ročná výroba piva – proste vždy 1000 litrov
- adresa trvalého pobytu
- adresa miesta výroby piva
Pre cudzincov môže byť otázna adresa trvalého pobytu, ale v tom prípade zrejme stačí aj adresa prechodného pobytu. Tu vychádzam zo svojej skúsenosti v Česku, kde to stačilo. Naopak, v Česku bolo potrebné dodať aj rodné číslo, v prípade cudzinca číslo zdravotného poistenia. Na Slovensku toto potrebné nie je.
Príklad oznámenia o domácej výrobe piva
Prispôsobením oznámenia pre český colný úrad som pre vás pripravil aktualizovaný príklad oznámenia o domácej výrobe piva pre slovenský colný úrad. V príklade nižšie nahraďte časti písané veľkými písmenami údajmi relevantnými pre Vašu situáciu. Napr. MESTO môžete nahradiť ako Bratislava.
- Oznámenie o domácej výrobe piva vo formáte PDF (príklad)
- Oznámenie o domácej výrobe piva vo formáte RTF (editovateľné)
- Oznámenie o domácej výrobe piva vo formáte TXT (editovateľné)
Ako odoslať oznámenie a skúsenosti z Českej Republiky
V tomto momente zatiaľ nie je známe, akou formou bude colný úrad akceptovať oznámenie. Odporúčal by som začať jednoduchšími metódami a podeliť sa potom s nami so skúsenosťami. Odporúčané poradie pre podanie oznámenia:
- e-mail na kontaktný e-mail colného úradu
- elektronicky podpísané oznámenie cez Slovensko.sk
- vytlačiť, podpísať a zaslať poštou alebo osobne oodovzdať na podateľňu colného úradu
Nakoľko novela platí až od 1.1.2023, prvé oznámenia a skúsenosti ľudí budú známe až po tomto dátume.
V Českej Republike má každá podateľňa svoju e-mailovú adresu, na ktorú stačí zaslať oznámenie. Pokiaľ je všetko v poriadku, nepríde žiadna odpoveď. V mojom prípade som zabudol rodné čislo, ale komunikácia o jeho doplnení bola veľmi slušná a príjemná. Dúfajme v podobnú jednoduchosť aj u nás na Slovensku.