Varenie a kvasenie piva kölsch

  • Post category:Varenie

Varenie piva kölsch prebiehalo pomerne štandardne ako pri iných pivách, ale vyskytli sa zaujímavé situácie, s ktorými sa chcem s vami podeliť.

Spomalené scedzovanie

Slad som namlel štandardne na veľkosť kreditnej karty. Samozrejme, tú trochu pšenice som namlel s menším nastavením kvôli veľkosti zrna. Aj napriek jednoduchému sypaniu a snáď dobrému mletiu išlo scedzovanie po rmutovaní pomerne pomaly.

Už počas rmutovania išla sladina hlavne cez stredovú prietokovú rúrku a nie cez slad, ale ako sa hovorí, not great, not terrible. Vysladzovanie však bolo aj napriek mojej trpezlivosti pomalé.

Farba ku koncu rmutovania bola medová

V takýchto situáciách sa oplatí mať doma po ruke ryžové plevy. Vzhľadom na malú hmotnosť sladu som pri scedzovaní nasypal menej ako za hrsť ryžových pliev, dobre premiešal a pokračoval vo vysladzovaní. Išlo to o trochu lepšie a to stačilo k mojej spokojnosti.

Takže ponaučenie znie mať po ruke ryžové plevy a možno ich tam dať skôr než v poslednej chvíli. Inak prekvapivo aj napriek takému divnému prietoku som mal vyššiu výťažnosť zo sladov. Možno „sila“ diastatickej sily plzenského sladu…

Trik na urýchlenie chladenia

Poučený z problematického chladenia baltského portra som sa tentoraz pripravil lepšie! V chladničke sa mi sýtil práve tento porter a ako taký zlepšovák som mal kyvetu umiestnenú vo vedre s vodou. Tam bola ponorená aj sonda a v začiatkoch chladenia som aj vypomáhal so zamrazenými chladiacimi tehličkami.

Začiatok chladenia s recirkuláciou ešte do hrnca

Prakticky v tom spočíva aj nasledovný trik. Môj protiprúdový chladič s bežnou vodou z vodovodu to dá momentálne najnižšie na 15°C. Potreboval som sa dostať na 12°C. Mladinu som teda postupne vychladenú stáčal do kyvety na kvasenie. Kyvetu som umiestnil do vedra s vychladenou vodou (cca. 7°C) a ešte som pridal vopred zamrazené tehličky.

Protiprúdové chladenie trvá nejakú dobu, no už počas nej sa časť mladiny chladila ešte viac. Potom som kyvetu aj s vedrom premiestnil do chladničky, ponoril teplotný senzor a nechal hodinu tak, kým sa to stabilizuje. Štartér s kvasnicami bol tiež v chladničke, aby sa teploty aspoň zhruba vyrovnali.

Kvasenie kölschu ako skúška vnútorného pokoja

Z receptu viete, že som kvasil s kvasnicami LalBrew Köln. Popis výrobcu uvádza, že v začiatku môžu byť trochu pomalšie. Toto som čiastočne odstránil z rovnice tým, že som vopred pripravil štartér.

Počítajte s týmito kvasnicami aj s pomalším kvasením než ste možno zvyknutí. Nie sú síce najpomalšie, ale nie je to kveik. Zvyčajne sa snažím nebyť zbytočne zvedavý a nenazerám do chladničky, že čo sa tam deje. Môj vnútorný zen však predsa len bol nahlodaný a musel som sa pozrieť. Nevravte nikomu.

Po 2 dňoch som sa pozrel do kyvety a ešte neprebiehalo búrlivé kvasenie. Na hladine však už boli pekne vyzerajúce náznaky peny, preto som odvtedy doprial pokoj sebe aj kvasniciam. Veď kto je už len rád, keď vám niekto pri práci nazerá cez plece.

Ochutnávku kölschu si dáme v samostatnom článku a nechávam vám tu aj odkaz na kompletný recept. Dúfam, že som vám možno nejakým nápadom pomohol aj vo vašom varení. Hlavne to nevzdávajte a varte ďalej 🙂

Pridaj komentár